İslâm’ın Tebliğ Tarihi

İnkılâb Basım Yayım
Yazar: Thomas Walker Arnold
Ürün Kodu: 9786059555012
Stok Durumu: 100
₺38,50 ₺55,00
KDV Hariç : ₺38,50
   0 yorum  |  Yorum Yap

Kapak Yazısı:

    İslâm medeniyeti ve sanat tarihi üzerine yayınları bulunan İngiliz müsteşrik Arnold, bu çalışmasında, İslâm’ı misyonerliğe dayanan dinler arasında sayarak Kur’ân’ın tebliği ve iknayı emrettiğini, din değiştirmelerde şiddeti, zorlamayı yasakladığını dile getirmektedir.

    Yazar, bir tebliğci olarak Hz. Muhammed (s.a.v)’den verdiği örneklerle başladığı eserinde, sonraki dönemlerde İslâm’ın Hıristiyan dünyasında ve diğer dinlerin hâkim olduğu Avrupa, Asya ve Afrika’da nasıl ve ne şekilde yayıldığını, bir batılıda az görülebilecek tarafsızlıkla anlatmaktadır. 

    Arnold, Hıristiyan misyonerlerin sürekli tekrarladıkları, “İslâm’ın kılıç zoruyla yayıldığı” iddiasını reddetmekte, insanların Müslüman olmaya karar verirken nelerden etkilendiklerini de araştırmaktadır.

    Kitap, Hz. Peygamber’den bu yana her zaman ve mekânda mü’minlerin dinî bir vecibe olarak tebliğ faaliyetine devam ettiklerini örnekleriyle yansıtmaktadır. Bu yönüyle kitabın, İslâm’ın yayılış tarihini bütüncül bir bakış açısıyla ele aldığı söylenebilir.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
İlginizi Çekebilecek Ürünler