Yeni Başlayanlar İçin Hat Sanatı – Nesih Yazı Metodu

İnkılâb Basım Yayım
Yazar: Ömer Faruk Dere
Ürün Kodu: 9786054194346
Stok Durumu: 93
₺21,00 ₺30,00
KDV Hariç : ₺21,00
Satın almak için gerekli puan: 5
   0 yorum  |  Yorum Yap
Ayrıntılı Bilgi:  

    Asırlardır uygulanan ve günümüzde de pek çok kurum çatısı altında veya atölye dersleriyle devam eden meşk sistemi pek çok yönden üstünlükleri olan etkili bir eğitim metodudur. Bu kitap hepimizin yetiştiği meşk sistemine alternatif olarak değil meşk murakkaalarını şerh etmek ve eğitime yardımcı olmak gayesiyle hazırlanmıştır.

    Bu kitapta mürekkep kalem hareketlerinin rahat görülebilmesi için nispeten açık tercih edilmiştir. Büyük harfler aslı ebadında olup 10 mm. kalemle yazılmıştır ve hiçbir tashih yapılmamış, kalemden çıktığı gibi bırakılmıştır. Harfler kısmında yer alan harflerin başta, ortada ve sonda yazılışları da yine aslı ebadındadır.

    Öğrenmeye gayret ettiğimiz nesih yazının kalem ağzı bir milimi bulmazken bu kadar ince yazıda bu kadar kıvrak kalem hareketlerini yazmak ve anlatmak hep zorlu olmuştur. Bu sebeple yıllardır derslerimizde talebelere nesih yazıyı öğretirken anlamayı kolaylaştırmak maksadıyla harfleri irice çizip detayları göstermekteyiz.

    İyi bir hattat olabilmek için meşk ve talim görülmeli, azimli, sabırlı, istikrarlı ve doğru anlayışlı olunmalı, iyi ve bol malzeme kullanılabilmeli; yazı, estetik ve tekâmül bakımından çok yazı mütâlaa edilmeli, müze, sergi, cami ve kitabe yazıları ziyaret edilmeli ve çokça yazılmalıdır.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Etiketler: Ömer Faruk Dere
İlginizi Çekebilecek Ürünler